Blog

Przygotuj swoją ścianę przed naklejeniem dekoracji.

Jeśli chcesz aby naklejka ścienna prezentowała się dobrze musisz pamiętać, że bardzo ważnym elementem jest właściwe przygotowanie ściany przed malowaniem i odpowiednie jej pomalowanie. Ściana, na której będziemy pracować to najczęściej gładź gipsowa lub płyta gipsowo-kartonowa. W obu tych przypadkach zalecane jest stosowanie środka gruntującego, dedykowanego pod farbę, jakiej będziemy używać.

1. GRUNTOWANIE
Zaczynamy od zagruntowania powierzchni, którą zamierzamy pomalować. Uzyskamy tym samym trwałą powłokę, z której farba nie będzie się nam odrywać. Przed rozpoczęciem musimy się upewnić, czy nasza ściana jest sucha. Jest to konieczny etap ponieważ na wilgotnej ścianie może dojść do niepożądanych przebarwień oraz rozwarstwień.

Jeśli nie mamy żadnych zastrzeżeń możemy rozpocząć nakładanie gruntu. Robimy to za pomocą pędzla, wałka lub za pomocą nowej metody natryskowej. Polecamy, aby zastosować taką technikę jaka jest zalecana przez producenta gruntu i postępować dalej według wskazówek instrukcji. Najczęściej nakłada się jedną warstwę, chociaż do powierzchni szczególnie chłonnych zalecane jest nałożenie dwóch warstw.

2. MALOWANIE
Dopiero, gdy grunt całkowicie wyschnie możemy przystąpić do malowania ściany. Konieczne jest zatem , aby warstwę farby nakładać dopiero po upływie pełnej doby. Jeśli chodzi o malowanie najczęściej nakłada się dwie warstwy farby kryjącej.

3. NAKLEJANIE
Naklejenie ozdoby jest ostatnim etapem naszej pracy. Jednak należy pamiętać, że możemy to zrobić dopiero po całkowitym wyschnięciu ściany, czyli po upływie około 7 dni

Naklejki wciąż w modzie

Obecnie do dyspozycji mamy ogromny wybór wzorów naklejek dekoracyjnych i szablonów malarskich. Niedawno oferta nie była aż tak bogata. Zmieniła się także ich cena, przez co znalazły się one w zasięgu ręki i stały się jeszcze bardziej popularne. Oprócz najczęstszej lokalizacji jaką jest ściana, można ją z powodzeniem naklejać na inne powierzchnie płaskie np. lustra, szafy, drzwi, okna , sufit. Dokładamy starań, aby wzory naszych naklejek były wyjątkowe i idealnie podkreślały nowoczesne wnętrza. Już wkrótce w Wall-Design będą dostępne także wzory tematyczne (m.in. Walentynki, Halloween), które pozwolą na stworzenie odpowiedniego klimatu w te dni.
Naklejki są wykonane z różnych materiałów np.:
- folia PCV (najczęściej matowa)
- folia mrożona (imitująca mrożone szkło)
- folia welurowa (Są znacznie grubsze od naklejek foliowych, a swoją fakturą imitują aksamit. Są obecnie bardzo popularnym rodzajem dekoracji ścian, luster, mebli).


Szablony malarskie

Szablon malarski jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą odmienić wygląd swojej ściany i dodać jej charakteru. Do wyboru mamy szablony jednorazowe oraz szablony do wielokrotnego użytku. Te jednorazowe są samoprzylepne i szczególnie polecane osobom, które nie mają doświadczenia w pracy ze zdobieniem ścian.

Zalety szablonów malarskich:
- są ekonomiczne i uniwersalne
- użycie ich jest nieskomplikowane
- dają możliwość wyboru dowolnego koloru farby
- można używać ich wiele razy
- są doskonałą alternatywą dla tapet
Dekoracja w ten sposób nie powinna sprawić większych trudności.
Należy również wspomnieć o tym, że przy użyciu szablonów jednorazowych możemy stworzyć bardziej wyszukane wzory. Szablony wielorazowe nie mają aż tak bogatego wzornictwa, a motywy są mniej skomplikowane.
Szablony w naszej firmie są produkowane w sposób w pełni profesjonalny

Technika malowania szablonów malarskich wielokrotnych.

Lista rzeczy, które będą Ci potrzebne:
- wybrany szablon malarski,
- farba (zwykła farba do malowania ścian lub farba akrylowa - farby akrylowe stosuje się przeważnie do szablonów jednorazowych  samoprzylepnych),
- gęsty wałek piankowy lub gąbka malarska,
- pędzel,
- kuweta na farbę lub kawałek jakiejś płyty/tektury/płyty PCV,
- taśma malarska,
- papierowe ręczniki do odsączania nadmiaru farby z walka,
- gąbki.
Zanim rozpoczniesz najlepiej poćwicz technikę np. na kartonie, ścianie w garażu.
Koniecznie sprawdź wcześniej, czy ściana jest odpowiednio przygotowana, czyli: czysta, niezakurzona, bez pęknięć i odprysków farby.

Malowanie:
a) Przyłóż szablon do ściany, w tym miejscu, gdzie chcesz, aby się znajdował wzór. Pamiętaj, że szablon musi dokładnie przylegać do ściany. Możesz go umocować za pomocą taśmy malarskiej, w obrębie rogów i w części środkowej , tak żeby był stabilny i nie zmieniał swojego położenia podczas malowania.
b) Nalej farbę do kuwety ( wystarczy objętość 5- 6 łyżek)
c) Zamocz wałek/ gąbkę w farbie i kilkakrotnie odciśnij nadmiar farby na powierzchni kuwety. Zbyt duża ilość farby na wałku/gąbce nie jest pożądana.
d) Następnie osusz nadmiar farby używając do tego ręczników papierowych.
e) Zacznij ostrożnie malować ( pamiętaj, aby nie naciskać zbyt mocno, gdyż farba może wnikać pod szablon)
f) Jeśli uznasz to za konieczne, możesz nałożyć drugą warstwę farby.
g) Możesz także uzyskać efekt cieniowania, łącząc ze sobą różne kolory – najlepiej o zbliżonej do siebie tonacji.

Mostki malarskie:
Jest to niezbędny element szablonu malarskiego, które zapewniają stabilność szablonu.  Zwykle jego szerokość to 15 mm. Luki, które zostają po tych elementach należy następnie zamalować. Wskazane w tym celu jest użycie pędzla.

Czyszczenie i przechowywanie szablonów wielokrotnych

Po użyciu szablonu malarskiego na jego powierzchni gromadzi się warstwa farby, którą należy usunąć, aby umożliwić dalsze jego użytkowanie.
Możemy to zrobić na dwa sposoby:
1. Czekamy aż farba wyschnie a następnie odklejamy ją ostrożnie od szablonu.
2. Umieszczamy szablon w pojemniku/wannie z wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń na ok. 45 minut. Następnie usuwamy delikatnie farbę za pomocą czystej gąbki/szczotki, uważając aby nie uszkodzić szablonu. Ostatnim etapem jest osuszanie go za pomocą ręczników papierowych.

Przechowywanie:
Szablony przechowujemy w pozycji leżącej. Jeśli mamy ich kilka najlepiej odseparować je od siebie za pomocą papieru.

 Co jeśli szablon się uszkodzi ?

a) pęknięcie/rozerwanie: szablon można skleić za pomocą zwykłej taśmy klejącej
b) wgniecenie/odkształcenie: szablon można podgrzać np. za pomocą suszarki do włosów, a następnie ucisnąć palcem to miejsce, które uległo odkształceniu.

 

Naklejki dekoracyjne

Wybór naklejek dekoracyjnych jest idealnym rozwiązaniem na ożywienie ścian w Twoim domu. Są one łatwe w użyciu i w przystępnej cenie. Za ich pomocą możesz stworzyć niesamowitą atmosferę we wszystkich pomieszczeniach. Istnieje także możliwość nadania wnętrzom odpowiedniego, np. bożonarodzeniowego klimatu. Wybór naklejek daje niezliczone możliwości ich wykorzystania. Możemy wybrać jedną większą naklejkę, jak również kilka mniejszych o podobnej tematyce. Dostępne są one także w różnych kolorach, co stwarza jeszcze więcej możliwości ich zastosowania. Dodatkową zaletą stosowania naklejek jest z pewnością uniknięcie zabrudzeń ścian, co może się przytrafić osobom niedoświadczonym w czasie używania szablonów malarskich.  Naklejki ścienne są zrobione z wysokiej jakości materiałów, jednocześnie są łatwe do usunięcia w przypadku, gdy zdecydujesz sie na remont lub zmianę wzoru naklejki. Zarówno szablony malarskie, jak i naklejki dekoracyjne pozwalają osiągnąć niesamowite rezultaty, jednak wybór pomiędzy nimi uzależniony jest od tego, jakie konkretnie wrażenie wizualne chcemy uzyskać. Z pewnością istotnym elementem jest określenie, do jakiego typu pomieszczenia będą one dedykowane. Inne wzory wybierzemy do kuchni, a inne do pokoju nastolatka. Wybierając motyw warto też kierować się innymi elementami wystroju wnętrza, takimi jak kolor ścian, oświetlenie, styl i kolor mebli oraz oczywiście indywidualnymi upodobaniami osób przebywających w danym pomieszczeniu. Firma Wall-Design oferuje także wykonanie naklejek ściennych na podstawie indywidualnego wzorca przedstawionego przez naszego klienta.

Zdobienie mebli

Istnieje również możliwość ożywienia naszych starych mebli za pomocą szablonów malarskich. Efekty są naprawdę zaskakujące. Do takiej dekoracji, oprócz materiałów potrzebnych do zdobienia ścian, które zostały wyżej wymienione, potrzebna jest dodatkowo farba do drewna. Możemy wykorzystać szablon jednorazowy bądź szablon do wielokrotnego użytku. Dla debiutantów najlepszym rozwiązaniem będzie użycie szablonu jednorazowego, który jest samoprzylepny. Wystarczy go nakleić na daną powierzchnię, nałożyć farbę a następnie delikatnie odkleić po wyschneęciu farby.W przypadku wyboru szablonu wielokrotnego, zdobienie wymaga nieco większej wprawy i najlepiej najpierw użyć go na powierzchni służącej do testowania. Techniki zdobienia przy użyciu szablonów jednorazowych i wielokrotnych opisane są na naszym blogu.

Zdobienie podłóg

Jest to rozwiązanie idealne dla betonowych posadzek lub podłóg drewnianych. Korzystając z naszych szablonów malarskich, możesz osiągnąć niesamowity rezultat również na swojej podłodze.  Za ich pomocą można ukryć niedoskonałości oraz wykreować niesamowity efekt, chociażby łąki pełnej kwiatów.